Džem od šljiva
Recept za domaći džem od šljiva
Možda će zvučati čudno, uzevši u obzir da je mnogima jedna od asocijacija na našu zemlju uprabo šljiva, ali najvećem svetskim proizvođačem ovog voća u svetu se smatra Kina. Prema istraživanjima sprovedenim 2010. godine Kina je proizvodila godišnje u proseku oko 5,5 tona šljive. Odmah iza nje se nalazila Srbija sa svega nešto više od 600 hiljada tona godišnje proizvodnje šljiva.
Svakako je zanimljiv podatak bio, barem za mene. U Srbiji se inače od ovog voća prave različiti specijaliteti za zimnicu, a najčešće naravno domaći džem od šljiva kojim se obavezno filuju palačinke. Ili je tako barem bilo kada sam ja bila mala… Uz to, ne treba zaboraviti i čuvenu rakiju, znatu i kao ” Šljivovicu ” koja je tradicionalno nacionalno piće našeg naroda.
Na području naše zemlje se gaji veliki broj sorti šljiva, a svaka od njih se pokazala najboljom za pojedine specijalitete . Međutim, ono što je posebno interesantno jeste osnovna podela svih vrsta šljiva koje postoje na svetu. Reč je, naime o podeli na samo dve grupe i to na osnovu vrlo jednostavne osobine – način na koji se koštica odvaja od ploda. Pa tako postoje takozane prave šljive poznate i kao ” cepače “, a to su one šljive kod kojih se koštica lako odvaja od ploda. A postoje i takozvane ” kalanke ” ili ” glođuše “, kod kojih se, pak koštica ne odvaja tako lako od ploda.
Sad kad ste sve ovo saznali možete da se uverite i da je sama priprema omiljene poslastice većine mališana vrlo jednostavna. Recept za pripremu domaćeg džema od šljiva je izuzetno lagan i brz i nije vam potrebno ništa sem voća i šećera.
Količina koja je navedena je, naravno osnovna, a vi je možete povećavati ili smanjivati proporcionalno, u skladu sa vašim potrebama. U principu, recept navodi količinu voća bez koštica, pa tome dodajte još oko 500 grama.
Da biste pripremili domaći džem od šljiva biće vam potrebni sledeći sastojci:
- 3 kg očišćenih šljiva ( to jest oko 3,5 kg voća )
- 500 gr šećera
Kako se pravi domaći džem od šljiva?
- Kada očistite šljive poređajte ih u šerpu i pospite navedenom količinom šećera.
- Sigurno se pitate kako se kuva domaći džem od šljiva? Pa, moram vam priznati vrlo lako. Kuvajte džem prvo na tišoj vatri i mešajte dok se sav šećer ne rastopi.
- Nakon toga je potrebno povremeno promešati domaći džem od ščjiva, kako se ne bi zalepio za dno šerpe. Vreme kuvanja na ringli je oko jedan sat.
- Zatim prespite džem od šljiva u tepsiju ili đuveč, pa ga još sat vremena krčkajte u rerni na temperaturi od oko 150 do 180 stepeni.
- Nakon toga sipajte džem u tegle, povežite celofanom, pa zatvorite poklopce, Napunjene tegle kratko okrenite naopako, pa kada se potpuno ohlade odložite na tamno mesto.