Indeks Telesne Mase – ITM Kalkulator
Rezultat
- Raspon Normalne Vrednosti ITM Indeksa: 18.5 kg/m2 – 25 kg/m2
- Raspon Zdrave Težine Za Vašu Visinu: 59.9 kg – 81 kg
- ITM Prime: 0.8
- Ponderalni Indeks: 11.1 kg/m3
Indeks telesne mase je mera mršavosti ili debljine osobe na osnovu njene visine i težine. Široko se koristi kao opšti pokazatelj da li osoba ima zdravu telesnu težinu za svoju visinu. Konkretno, vrednost dobijena iz izračunavanja indeksa se koristi za kategorizaciju da li je osoba pothranjena, normalne težine, prekomerne težine ili gojazna u zavisnosti od toga u kom opsegu se vrednost nalazi. Ovi rasponi BMI variraju u zavisnosti od faktora kao što su region i starost, a ponekad se dalje dele na potkategorije kao što su ozbiljno pothranjeni ili veoma gojazni. Prekomerna ili manja težina može imati značajne zdravstvene efekte, pa iako je indeks telesne mase nesavršena mera zdrave telesne težine, on je koristan pokazatelj da li je potrebno bilo kakvo dodatno testiranje ili radnja.
Vrednosti indeska telesne mase za odrasle
- Ekstremna pothranjenost < 16
- Umerena pothranjenost 16 – 17
- Blaga pothranjenost 17 – 18,5
- Normalna težina 18,5 – 25
- Ugojenost 25 – 30
- Gojaznost Klasa I 30 – 35
- Gojaznost Klasa II 35 – 40
- Gojaznost Klasa III > 40
Rizici prekomerne težine
Prekomerna težina povećava rizik od brojnih ozbiljnih bolesti. Ispod je lista navedenih rizika, prema Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC):
- Visok krvni pritisak
- Viši nivoi LDL holesterola, koji se široko smatraju “lošim holesterolom”, niži nivoi HDL holesterola, koji se smatra dobrim holesterolom u umerenim količinama, i visoki nivoi triglicerida
- Dijabetes tipa II
- Koronarna bolest srca
- Moždani udar
- Bolest žučne kese
- Osteoartritis, vrsta zglobne bolesti uzrokovane razgradnjom zglobne hrskavice
- Apneja u snu i problemi sa disanjem
- Karcinomi (endometrijuma, dojke, debelog creva, bubrega, žučne kese, jetre)
- Mentalne bolesti kao što su klinička depresija, anksioznost i druge
- Bolovi u telu i poteškoće sa određenim fizičkim funkcijama
- Povećan rizik od smrtnosti u poređenju sa ljudima normalne težine
Kao što se može videt, postoje brojni negativni, a u nekim slučajevima i fatalni ishodi koji mogu biti posledica prekomerne težine. Generalno, treba nastojati održati indeks telesne mase ispod 25 kg/m2.
Rizici pothranjenosti
Nedovoljna težina ima svoje povezane rizike:
- Nedostaci vitamina, anemija
- Osteoporoza, povećava se rizik od preloma kosti
- Smanjenje imunološke funkcije
- Problemi rasta i razvoja, posebno kod dece i tinejdžera
- Mogući reproduktivni problemi za žene zbog hormonske neravnoteže koja može poremetiti menstrualni ciklus. Žene sa manjom težinom takođe imaju veće šanse za pobačaj u prvom tromesečju
- Potencijalne komplikacije kod medicinskih operacija
- Povećan rizik od smrtnosti u poređenju sa ljudima normalne težine
U nekim slučajevima, nedovoljna težina može biti pokazatelj drugih, ozbiljnijih bolesti.
Ograničenja primene indeksa telesne mase
Iako je BMI široko korišćen i koristan pokazatelj zdrave telesne težine, on ima svoja ograničenja. BMI je samo procena koja ne može uzeti u obzir sastav tela. Zbog širokog spektra tipova tela, kao i distribucije mišića, koštane mase i masti, BMI treba uzeti u obzir zajedno sa drugim merenjima umesto da se koristi kao jedini metod za određivanje zdrave telesne težine osobe.
Kod odraslih:
Indeks telesne mase ne može biti u potpunosti tačan jer je mera viška telesne težine, a ne viška telesne masti. Na indeks dodatno utiču faktori kao što su starost, pol, etnička pripadnost, mišićna masa, telesna mast i nivo aktivnosti. Na primer, starija osoba za koju se smatra da ima zdravu težinu, ali je potpuno neaktivna u svakodnevnom životu može imati značajne količine viška telesne masti iako nema višak kilograma. Ovo bi se smatralo nezdravim, dok bi se mlađa osoba sa većom mišićnom masom istog indeksa telesne mase smatrala zdravom. Kod sportista, posebno bodibildera koji bi se prema indeksu telesne mase smatrali gojaznim zbog toga što su mišići teži od masti, sasvim je moguće da imaju zdravu težinu za svoju telesnu konstituciju.
Generalno:
- Stariji odrasli obično imaju više telesne masti od mlađih odraslih sa istim indeksom telesne mase.
- Žene obično imaju više telesne masti od muškaraca za ekvivalentan indeks telesne mase.
- Mišićavi pojedinci i visoko obučeni sportisti mogu imati veći indeks telesne mase zbog velike mišićne mase.
Kod dece i adolescenata:
Isti faktori koji ograničavaju efikasnost indeska telesne mase za odrasle mogu se primeniti i na decu i adolescente. Pored toga, visina i nivo seksualnog sazrevanja mogu uticati na indeks i telesnu masnoću kod dece. Indeks telesne mase je bolji pokazatelj viška telesne masti za gojaznu decu nego za decu sa prekomernom težinom, čiji ITM može biti rezultat povećanja nivoa masti ili mase bez masti (sve telesne komponente osim masti, koja uključuje vodu, organe, mišiće itd.). Kod mršave dece razlika u ITM može biti i zbog mase bez masti.
Imajući u vidu navedeno, Indeks telesne mase je prilično indikativan za telesnu masnoću za 90-95% populacije i može se efikasno koristiti zajedno sa drugim merama za određivanje zdrave telesne težine pojedinca.
Kako se računa indeks telesne mase
Indeks telesne mase, računa se tako što se težina pojedinca u kilogramima, podeli sa kvadrotom visine u metrima: ITM = T(kg) / V2(m)
Primarni indeks telesne mase ITM Prime
Primarni indeks telesne mase je odnos dobijenog indeska telesne mase osobe i gornje granice indeksa koja se smatra „normalnom“.
Pošto je Primarni ITM osnovni odnos dve vrednosti ITM, Primarni ITM je vrednost bez dimenzija. Osoba koja ima osnovni ITM manji od 0,74 klasifikovana je kao pothranjena; od 0,74 do 1 je klasifikovano kao osoba normalne težine; veći od 1 se klasifikuje kao prekomerna težina; a veći od 1,2 se klasifikuje kao gojazan.
Primarni indeks telesne mase omogućava da brzo procenimo koliko se indeks telesne mase osobe razlikuje od gornje granice ITM koja se smatra normalnom. Takođe omogućava poređenje između grupa ljudi koji imaju različite gornje granice ITM.
Ponderalni indeks
Ponderalni indeks (PI) je sličan indeksu telesne mase po tome što meri vitkost ili korpulenciju osobe na osnovu njene visine i težine. Glavna razlika između PI i ITM je kub, a ne kvadrat visine u formuli za izračunavanje. Iako indeks telesne mase može biti koristan alat kada se razmatraju velike populacije, on nije pouzdan za određivanje mršavosti ili debljine kod pojedinaca. Iako ponderalni indeks PI ima slična ograničenja, PI je pouzdaniji za upotrebu kod veoma visokih ili niskih osoba, gde indeks telesne mase ima tendenciju da beleži neuobičajeno visoke ili niske nivoe telesne masti.
Formula za računanje ponderalnog indeksa PI = T / V3(m)